Jak karmić
kota?

By kot miał siłę sprostać codziennym wyzwaniom, potrzebuje zbilansowanej i kompletnej diety, która będzie efektywnie wspierać jego zdrowie.

 

Koty są bezwzględnymi mięsożercami spożywającymi co najmniej 4 posiłki dziennie, choć najczęściej jedzą kilkanaście razy dziennie. 

Potrzebują w swojej diecie specyficznych składników zawartych jedynie w tkankach zwierzęcych, takich jak tauryna, arginina, kwas arachidonowy, retinol (witamina A), czy cholecalciferol (witamina D).

 

Jednak mięsożerność kotów nie wyklucza podawania im składników roślinnych. Koty wykorzystują bardzo efektywnie skrobię roślinną jako źródło energii, a właściwa jej ilość w pokarmie nie powoduje żadnych zaburzeń zdrowotnych.

 

Warto pamiętać, że Twój pupil potrzebuje więcej białka niż pies lub człowiek. Zalecana zawartość białka w pokarmie dorosłego kota wynosi 62,5 g/1000 kcal (25 g/100g suchej masy karmy). Normy są przygotowane i opracowane przez FEDIAF (www.fediaf.org) we współpracy z najbardziej uznanymi specjalistami od żywienia kotów. Nie ma udowodnionych korzyści zdrowotnych wynikających z podawania większych ilości białka niż to jest zalecane.

 

Najlepsze białka są pochodzenia zwierzęcego, co nie oznacza, że kot nie może korzystać z innych źródeł, takich jak karmy gotowe, które zawierają właściwe ilości pełnowartościowego białka. Pamiętajmy, że czyste mięso jest niekompletnym pożywieniem, ponieważ ma zbyt mało wapnia i za dużo fosforu, a także za mało niektórych witamin. Dodatkowo zawiera bardzo dużo białka, co może mieć niekorzystny wpływ na drogi moczowe kotów.

 

Aby zapewnić właściwy skład aminokwasowy pokarmu, dieta kota musi zawierać zróżnicowane źródła białek. Dzienna dawka pokarmowa kota powinna pokrywać jego zapotrzebowanie na energię.

Karma gotowa lepsza niż domowa

Nie każdy właściciel futrzaka wie, że kot ma inne potrzeby żywieniowe niż człowiek.

rozwiń >>

Karma sucha – naturalny wybór

W trosce o zdrowie kotów produkty Kitekat® zawierają tylko składniki wysokiej jakości pochodzące z natury.

rozwiń >>

Dlaczego kot po sterylizacji ma inne potrzeby?

Kocie gruczoły płciowe produkują hormony, które są ważnymi regulatorami metabolizmu.

rozwiń >>

Kalkulator karmienia

Koty jedzą i podgryzają pokarm do kilkunastu razy dziennie w zależności od potrzeb.

rozwiń >>

Jak karmić kota?

By kot miał siłę sprostać codziennym wyzwaniom, potrzebuje zbilansowanej i kompletnej diety, która będzie efektywnie wspierać jego zdrowie.

rozwiń >>

Kalkulator karmienia

W zależności od wagi kota

możesz sprawdzić jak dużo

pokarmu dziennie potrzebuje.

Oblicz >>
Ustawienia plików cookie